Fritz Hansen
Fritz Hansen
International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016
140
BLOG

Odległe enklawy designu

International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016 Kultura Obserwuj notkę 0

 

Skandynawski styl urządzania wnętrz idealnie wpisuje się w polski smak. Jasne kolory, prostota, natura i ponadczasowość decydują częściej o naszych wyborach w planowaniu nowej przestrzeni. Enklawa europejskiego minimalizmu ma swój azjatycki odpowiednik, który mimo estetycznych analogii, opiera się na zupełnie innej filozofii.

Północne wzornictwo to ogromny dział. Od duńskiego modernizmu i nowych technologii, przez szwedzki minimalizm oparty na bieli i drewnie, po geometryczne motywy oraz mocne kontrasty projektów z Finlandii. Jednak umiłowanie natury, oszczędność środków czy tradycje rzemieślnicze stanowią tu ciągle wspólny mianownik. Kwintesencją tego, co rozumiemy przez styl skandynawski jest dom Carla Larssona, szwedzkiego malarza, który na przełomie XIX i XX wieku ilustrował życie codzienne swojej rodziny. Na obrazach i rysunkach widzimy dopracowane w detalach wnętrza, które dzięki popularności artysty stały się wzorem dla urządzania szwedzkich domów. Podstawą jest tu lekko rzeźbione wzornictwo, uzupełnione o malowane (na biało, czerwono i zielono) drewno oraz delikatne szczegóły. 

Ręczne rzemiosło naturalnie ewaluowało, a minimalistyczny nurt, skupiający się wokół funkcjonalności uprościł niektóre formy. Mimo częstych ograniczeń do drewna i szarości nie tracą na urokliwości. Naturalne materiały, kontakt z tym co pierwotne, sprawia, że wnętrza mimo upływu lat są nie dość, że przytulne to ciągle modne. Neutralne tło nie nudzi, w końcu można w nim łatwo zaaranżować nowoczesne dodatki. Proste zestawienia i wykorzystywanie naturalnych materiałów stały się flagowym rozwiązaniem w designie ze Skandynawii. Rynek wzornictwa przemysłowego z północy spopularyzowała u nas na pewno IKEA, która podążając za trendami utrzymuje spójny styl, proponując produkty nie tylko w dobrej cenie, ale też zwracając uwagę na ekologię. Jak wiadomo cena idzie w parze z jakością, dlatego też ciągle bogacące się polskie społeczeństwo może sobie pozwolić na skandynawskie meble z górnej półki. Oprócz ikon designu od m.in Fritza Hansena, dostępnych w stacjonarnych i internetowych showroomach, dobrze funkcjonują też sieci takich gigantów jak BoConcept.

Kilka lat temu japoński projektant Oki Sato z marki Nendo stworzył kolekcję mebli i dodatków dla BoConcept, pokazując szerszej publice, jak odległe geograficznie krainy znajdują estetyczne podobieństwo. We wzornictwie z Kraju Kwitnącej Wiśni przewija się wiele kulturowych inspiracji, niezauważalnych dla zachodniego odbiorcy. Minimalizm i użycie naturalnych materiałów nie mają specjalnych odniesień do ekologii, ale bardziej do tradycji zen. Określa ona specyficzne podejście szeroko pojętej pracy artystycznej, związanej z ideami buddyzmu. To nie tylko architektura czy malarstwo, ale też ceremonia picia herbaty, a nawet sztuki walki, definiują tę filozofię. Tu piękno jest równoznaczne z minimalizmem. Prostotą kształtów, surowymi barwami, oszczędnymi liniami i a nawet mową. W filozofię wpisane jest to co nienamacalne, uczucia tworzące tę estetykę wychowują kolejne pokolenia designerów, wykorzystujących tradycję w nowoczesnych projektach.

Japoński design przenika do europejskich wzorów od dawna. Najbardziej znanym przekładem może być lampa AKARI 1AT, projektu Isamu Noguchi’ego. Klosz wykonany z papieru ryżowego, na eterycznej, metalowej konstrukcji nie traci na popularności. W oryginale stojący na trzech nogach obiekt doczekał się niezliczonych interpretacji. Wielu europejskich twórców współpracowało też z japońskimi artystami dodając do projektów wschodnie inspiracje. Charlotte Perriand, uczennica La Corbusiera, po powrocie z Japonii nadała swoim meblom charakterystyczne dla kultury japońskiej materiały. 

Platformą do wymiany kulturowej i biznesowej, dotyczącej wzornictwa przemysłowego są niewątpliwe międzynarodowe targi designu. Nowe tendencje w projektach z całego świata zobaczymy już w kwietniu na IAFwarsaw. To dobra okazja do obserwacji i porównań, a także poznania ukrytej za obiektem filozofii kulturowej. 

Autor: Magdalena Olszewska

Zobacz galerię zdjęć:

Carl Larsson
Carl Larsson Fritz Hansen Isamu Noguchi Nendo

IAFwarsaw - International Art Fair Warsaw 2016 to międzynarodowe targi sztuki XX i XXI wieku, wydarzenie integrujące środowisko artystyczne: galerie, artystów, grupy artystyczne, designerów, projektantów mody z grupą kolekcjonerów, przedsiębiorców i entuzjastów sztuki. Oficjalna strona www.art-fair.pl, kontakt: biuro@art-fair.pl Blog redaguje: Magdalena Olszewska, Oliwia Fryc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura